KLIGOCZ HOME
  • Home
  • AKTUALNOŚCI
  • WARSZTATY SEDYMENTOLOGICZNE
  • SZKOŁY SEDYMENTOLOGICZNE
    • LSSG BACHOTEK 2019
    • SSiGG Borucino 2017 >
      • Galeria SSiGG BORUCINO 2017
  • PUBLIKACJE
  • KSIĄŻKA ADRESOWA
  • LINKI
  • KONTAKT
LETNIA SZKOŁA SEDYMENTOLOGICZNO-GEOMORFOLOGICZNA

BACHOTEK 24-28.06.2019

Autorzy fotografii: Tomasz Karasiewicz, Alicja Osowicka, Paweł Szymczuk, Szymon Belzyt, Marcin Świtoniak i Jakub Diakowicz

W dniach 24-28 czerwca 2019 r. odbyła się Letnia Szkoła Sedymentologiczno-Geomorfologiczna w Bachotku. Dotyczyła ona procesów, form i osadów stokowych. W zajęciach szkoły letniej wzięło udział 20 uczestników, w tym trzech z zagranicy. Szkołę zorganizowała Katedra Geomorfologii i Paleogeografii Czwartorzędu WNoZi UMK, pod kierunkiem dr Tomasza Karasiewicza, który był jednocześnie kierownikiem naukowym Szkoły, a sekretarzem została mgr Lucyna Tobojko (UMK oraz PIG-PIB). Wsparcia udzielał również kierownik Katedry dr hab. Piotr Weckwerth, prof. UMK.  W organizacji  pomagali dr hab. Renata Paluszkiewicz prof. UAM i dr Marcin Winowski (oboje UAM), dr Marek Majewski (Akademia Pomorska w Słupsku), dr Sebastian Tyszkowski (Zakład Zasobów Środowiska i Geozagrożeń PAN w Toruniu) oraz dr Marcin Świtoniak (WNoZi UMK).  Prowadzili oni zajęcia teoretyczne i praktyczne w terenie, a połączenie zajęć o tematyce geomorfologicznej i gleboznawczej dało niesamowicie pozytywne rezultaty i prowadzący i uczestnicy wzajemnie się dokształcali. A dyskusja w terenie przy odkrywkach ze ścianami profili była dociekliwa, życzliwa i wyczerpująca. Letnia Szkoła Sedymentologiczno-Geomorfologiczna w Bachotku odbyła się pod auspicjami Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich (Komisji Geomorfologii Glacjalnej) oraz Komitetu Badań Czwartorzędu PAN - Sekcji Litologii i Genezy Osadów Czwartorzędowych. W LSSG brali udział młodzi naukowcy z Poznania, Katowic, Gliwic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Knyszewicz, Torunia, Gdańska, Chojnic, Tbilisi i Moskwy.
W pierwszym dniu Letniej Szkoły uczestnicy zostali zapoznani z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi procesów stokowych i  gleboznawczych na stokach młodoglacjalnych. Pierwszy referat wygłosili organizatorzy LSSG, tj. Tomasz Karasiewicz i Lucyna Tobojko na temat: „Charakterystyki geologiczno-geomorfologicznej obszaru badań oraz morfologia i ewolucja rozcięć erozyjnych w zboczach doliny Drwęcy w okolicy Bachotkaˮ. Był to referat wprowadzający w geomorfologię i geologię obszaru, w  którym spotkali się uczestnicy oraz w zakres tematyczny jaki obejmować miała Letnia Szkoła. Kolejny referat pt. „Postglacjalna ewolucja dolinek erozyjno-denudacyjnych w wybranych strefach krawędziowych Pojezierza Zachodniopomorskiegoˮ zaprezentowała Renata Paluszkiewicz. Obserwacje dotyczyły czterech pól testowych ze środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, tj. obszar Buślarskich Gór, Pasków Pomorskich oraz jezior Koprzywno i Rymierowo. W trzecim referacie Marcin Świtoniak poruszył temat roli procesów glebowych w interpretacji procesów glebowych (referat pt. „Gleby i procesy gleboznawcze w interpretacji procesów stokowychˮ). Na zakończenie tego pierwszego dnia Marek Majewski przedstawił wyniki swoich obserwacji procesów stokowych z Pojezierza Zachodniopomorskiego, a dokładniej z rejonu wschodniej części Wysoczyzny Polanowskiej okolic jeziora Jasień, w referacie pt. „Wybrane cechy osadów stokowych na tle osadów podłożaˮ.
Kolejne 3 dni uczestnicy uczyli się praktycznie w terenie na zboczach doliny Drwęcy w okolicy Bachotka na temat procesów, form i osadów stokowych oraz doświadczyli jak wykonać naziemny skaning laserowy dolinek erozyjno-denudacyjnych. Dowiedzieli się także, jak wykorzystać uzyskane dane oraz jak na podstawie ogólnodostępnych danych kartograficznych i oprogramowania komputerowego dokonać modelowania procesów stokowych.
W drugim dniu Szkoły po zajęciach w terenie na część wykładową dotyczącą modelowania procesów stokowych dojechał do Bachotka dr hab. Paweł Molewski, prof. UMK.  Przygotował wyczerpujący referat na temat: „Modelowania procesów stokowychˮ.
W trakcie prac terenowych w trzecim dniu odbył się pokaz naziemnego skaningu laserowego dolinki erozyjno-denudacyjnej na zboczu doliny Drwęcy. W sesji popołudniowej uczestnicy i organizatorzy wysłuchali referatu Sebastiana Tyszkowskiego pt. „Potencjał laserowego skaningu naziemnego (TLS) w badaniach geomorfologicznychˮ. Następnie odbyły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem danych uzyskanych w trakcie skaningu i ich obróbka w programach komputerowych pod okiem również Sebastiana Tyszkowskiego.  Czwarty dzień był typowym dniem terenowym, w którym prowadzona była dyskusja i omawianie złożonych procesów geomorfologicznych i gleboznawczych w analizowanych dolinkach denudacyjno-erozyjnych, pobierane były próbki osadów. Nastąpiło także uprzątnięcie terenu po pracach ziemnych.  Ostatniego dnia Letniej Szkoły uczestnicy przedstawili projekty prowadzonych badań. Natomiast w czasie Szkoły zawiązał się Zespół, który postanowił opracować i przygotować do publikacji wyniki zebrane podczas zajęć terenowych.
Dziękujemy organizatorom za trud przygotowania a uczestnikom za chęć wzięcia udziału w Szkole oraz liczne ciekawe dyskusje i zapytania. Dziekanowi Wydziału Nauk o Ziemi UMK, Stowarzyszeniu Geomorfologów Polskich, Towarzystwu Przyjaciół Dolnej Wisły dziękujemy za wsparcie. Nadleśnictwu Brodnica dziękujemy za zgodę na prowadzenie prac ziemnych na ich terenie.

                                                                                                                                                                                                                                    Tomasz Karasiewicz

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • AKTUALNOŚCI
  • WARSZTATY SEDYMENTOLOGICZNE
  • SZKOŁY SEDYMENTOLOGICZNE
    • LSSG BACHOTEK 2019
    • SSiGG Borucino 2017 >
      • Galeria SSiGG BORUCINO 2017
  • PUBLIKACJE
  • KSIĄŻKA ADRESOWA
  • LINKI
  • KONTAKT